سرکابل پلاگین (چپقی)

اتصـال کـابل ها به ترانس های با بوشینـگ پلاگ این، تابلـوهای کمپــکت (RMU) و دستگاههای اندازه گیـری زمینی (CIT) با بوشینـگهای منطبق بر استاندارد EN50180/50181 توسط این نوع سرکابل انجام میگیرید.

– مزایای سرکابل کمپـکت در مقایسه با سرکابل حرارتی، استفاده از تابلـوها با اندازه کوچکتر میباشد. – مزیت سرکابلهای کمپکت با روکش فلزی، حفاظت سرکابل در مقابل شرایط محیطی بیرونی و موجودات موذی جونده میباشد.

سرکابل پلاگین (چپقی) چیست؟

سرکابل پلاگین یکی از تجهیزات کابل مهم در صنعت برق هستند. سرکابل های پلاگین کاربرد وسیعی دارند برای اتصال کابل ها به ترانسفورماتورها، سوئیچگیر ها تابلو های rmu و استفاده در سیستمهای کمپکت اتصال ترانسهای هرمتیک plugin ، پست های کمپکت padmonted و… کاربرد دارند، این نوع سرکابل ها با توجه به کاربردشان به سرکابل های کمپکت یا چپقی نیز شناخته میشوند، این سرکابل ها در دنیا به نام screened separable connector  شناخته میشوند که علت این نام گذاری قابل لمس بودن زیر بار و قابل جدا شدن استفاده به دفعات می باشد. در این سرکابل ها کلیه اجزای استرس کنترل و بدنه این سرکابل ها به صورت یکپارچه در یک قطعه قرار دارند و این امر موجب سهولت در نصب آنها می گردد این نوع سرکابل ها مانند سایر تجهیزات کابل که در ارتباط با کابل های برق کار می کنند، باید برای انواع مختلف کابل با سایز های متفاوت مناسب باشند، این سرکابل ها باید بتوانند در برابر استرس های الکتریکی و مغناطیسی و شرایط محیطی مقاومت کنند سرکابل های پلاگین به صورت فشرده طراحی شده اند و در حالت برقدار کاملاٌ ایمن یا قابل لمس (touchable) می باشند.

شرکت نیرو گستر برق یکتا تولید کننده انواع مختلف سرکابل های پلاگین در سطح ولتاژ های متفاوت می باشد. از انواع سرکابل ها میتوان به سرکابل های زانویی (Elbow) ، مستقیم (Straight) و اصلی (Front یا Tee) فرعی (انشعابی یا دوبل یا Rear) اشاره کرد.

انواع سرکابل های پلاگین