سرکابل سرد

سرکابل سرد نسل جدیدی از سرکابل مورد استفاده در شبکه توزیع برق می باشد. در این نوع سرکابل برای نصب نیازی به حرارت نیست و کلیه قسمت های سرکابل به صورت یکپارچه طراحی شده که شامل تیوب استرس کنترل، بدنه سرکابل و بشقابک ها می باشد و همزمان با هم نصب می گردد. این نوع سرکابل نصب و اجرا راحت تر و سریع تری دارد ، بدنه این نوع سرکابل از سیلیکون ساخته شده و عمر بالایی دارند و به علت خواص سیلیکون مناسب استفاده در انواع شرایط آب و هوای و مناطقی با آلودگی بالا میباشد.

این نوع سرکابل جایگزین جدیدی برای سرکابل های حرارتی میباشند که بسیاری از مشکلات سرکابل های حرارتی را رفع نموده و سال هاست که در تمام کشور های پیشرفته دنیا در حال استفاده می باشند.

موارد استفاده از سرکابل سرد 

این نوع سرکابل جهت اتصال کابل های زمینی و خود نگهدار به ترانسفوماتور، شینه، کلیدها و … استفاده می شود و با توجه به موارد ذکر شده در بالا جایگزین مناسبی برای سرکابل های حرارتی در شبکه می باشد، این سرکابل ها نسبت به سرکابل های حرارتی ویژگی های بارزی داشته که استفاده از انها را خصوصا در مناطق الوده تبدیل به گزینه مناسبی کرده است.

ویژگی ها

نصب آسان

وجود فنر مارپیچی نصب محصول را بسیار آسان می کند. اشتباه در مراحل نصب تقریبا غیر ممکن میباشد. زمان نصب را به حداقل میرساند.

بدون نیاز به مشعل

ابزار کمتر برای اجرا و نصب. نصب راحت تر و سریع تر.

راه حل فشرده و قابل اعتماد

ساختار یکپارچه و اجزای کمتر(تمامی بشقابک ها ،استرس تیوب با بدنه یکپارچه می باشند). به علت خواص عایقی بهتر سیلیکون، طول بدنه سرکابل سرد نسبت به سرکابل حرارتی کمتر می باشد. کیت ها شامل تمام اجزای مورد نیاز برای نصب هستند.

استفاده از سیلیکون

استفاده از سیلیکون قابلیت اطمینان و دوام بالای این اتصالات را تضمین می کند. سیلیکون به علت داشتن خواص الکتریکال و مکانیکال مناسب برای استفاده در شرایط آب و هوای سخت مانند باران ، برف ، سرما و اشعه ماورا بنفشو همچنین گرد و غبار ، آلودگی های نمکی و شیمیایی مناسب میباشد.

سیلیکون همچنین به طور کامل بر روی عایق کابل قرار گرفته و به طور مداوم بر کابل فشار وارد میکند انعطاف پذیری خود را در طول زمان حفظ می کند بنابراین میتوان ادعا نمود که هیچ گپ هوایی در زیر بدنه سرکابل باقی نخواهد ماند.

بدون نیاز به شستشوی دوره ای

خاصیت آب گریزی سیلیکون رابر که باعث جلوگیری از بوجود آمدن مسیرهای پیوسته آب روی بدنه سرکابل در حین بارندگی میشود و همچنین عدم جذب آلودگی محیط روی سطح سیلیکون که سبب کاهش نیاز به نگهداری و تمیز نمودن سطح بدنه سرکابل و بشقابک های سرکابل می گردد. وجود رطوبت و آلودگی روی بدنه سرکابل باعث افزایش جریان نشتی و از بین رفتن سرکابل در طول زمان می گردد.

خاصیت ارتجاعی سیلیکون رابر

خاصیت ارتجاعی که سبب انقباض و انبساط سرکابل همراه با کابل شده که سبب از بین نرفتن  آب بندی سرکابل در طول زمان بهره برداری میگردد اما در سرکابل حرارتی  اگر کابل به دلیل کاهش دما منقبض شود، یا به دلیل بازگشت به دمای اولیه یا پایین آمدن دمای اولیه، سرکابل حرارتی ممکن است با کابل منقبض نشود، بنابراین یک فضای خالی بین کابل و سرکابل ایجاد می‌شود.

این فضای خالی می تواند اجازه دهد که رطوبت و آلودگی ناشی از گرد و غبار، مواد شیمیایی و غیره وارد سرکابل شود، که ممکن است احتمال خرابی را تسریع کند. همچنین انبساط و انقباض کابل در طولانی مدت می تواند باعث ایجاد شکاف و ترک درهیت شرینک شود.

اندازه کوچکتر

به علت خواص عایقی بهتر سیلیکون، طول بدنه سرکابل سرد نسبت به سرکابل حرارتی کمتر می باشد.

جلوگیری از پدیده ترکینگ

عدم وجود مولکولهای کربن و بوجود نیامدن آمدن خاکستر کربن در اثر زدن آرک که سبب جلوگیری از ایجاد پدیده تراکینگ Trackingمیشود.

ایمنی بالا

غیر قابل اشتعال و دارای خاصیت خود خاموش کنندگی به علت استفاده از سیلیکون رابر.